Bagi Iván menüje a Hal a tortánban
Bagi Iván ovis társát Bencét hívta segítségül, mivel neki semmi gyakorlata a konyhai tevékenységekben. Vendéglátását 12 pontra értékelték társai.
Menü:
Előétel: Zöldségleves
Főétel: Wellington bélszín
Így készítette Iván:
bélszínt lehártyázni, borssal megszórni, mustározni, minden oldalát serpenyőben elősütni, hagymát dinsztelni, bele a darabolt gomba, leturmixolni, ezzel a fűszeres gombapéppel bevonni a bélszínt, tésztát gyúrni, az elnyújtott tésztába becsomagolni az elősütött, gombapéppel bevont bélszínt, tojással lekenni, és az egészet be a sütőbe.
Recept:
Wellington bélszín
Hozzávalók (4-5 személyre):
80 dkg tisztított bélszín
50 dkg vajastészta
6 dkg zsír
4 dkg vaj
20 dkg gomba
fél csomag zöldpetrezselyem
2 dkg hagyma
1,5 dkg zsemlemorzsa
1 db tojás
törött bors
só
5 dl madeira-mártás
A bélszínt éles késsel megtisztítjuk a hártyájától, sózzuk, borsozzuk. Egy kis tepsiben a zsírt megforrósítjuk, beletesszük kiegyenesítve a bélszínt és forró sütőben 10 percig sütjük (közben időnként fordítjuk). Utána egy kistálra helyezzük, és hűvös helyre tesszük. A gombát megtisztítjuk és apróra vágjuk. Vajban sárgára pirítjuk a finomra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a finomra vágott zöldpetrezselymet, meg a gombát, majd sózzuk, borsozzuk, és 3-4 percig pirítjuk. Hozzákeverjük a felvert tojást és a zsemlemorzsát, hagyjuk megkeményedni, és hűvös helyre állítjuk. A kész vajastésztát 3 mm vastagra kinyújtjuk. A kihűlt hús tetején egyenletesen szétkenjük a hideg gombapépet és a pépes oldalával lefelé a tészta közepére helyezzük, ráhajtjuk a tészta egyik oldalát, azt bekenjük tojással, majd ráhajtjuk a tészta másik oldalát, s végül a végeken is behajtjuk. A beburkolt húst egy alacsony oldalú tepsibe tesszük úgy, hogy a gombapépes része felülre kerüljön. A fennmaradt tésztadarabkákat csíkokra vágjuk, és ezekkel díszítjük a „cipót". A tetejét bekenjük tojással, és jó forró sütőben 20-25 percig sütjük, utána 20 percig langyos helyen állni hagyjuk. Tálalásnál éles késsel felszeleteljük, majd a szeleteket szép sorjában a tálra helyezzük, mellé kevés madeira-mártást öntünk és abból külön csészében is adunk hozzá.
Forrás: konyhamester.hu
Madeira mártás:
Spanyol mártáshoz adj madeira bort (vagy konyakot), s forrald össze.
BARNA- (SPANYOL) MÁRTÁS (egyszerűen) Végy 7 dkg füstöltszalonnát, 3 dkg zsírt, 5 dkg cukrot, 30 dkg leveszöldséget, 1 kis fej vöröshagymát, 15 dkg paradicsompürét, 10 dkg lisztet, 2 dl vörösbort, 2 babérlevelet,1 kávéskanál kakukkfüvet, 1 kávéskanál mustárt, 1 csipet sót, 1 liter erőlevest. (A levest csinálhatod 2 kockából is.) A felkockázott, kisütött szalonna zsírján pirítsd barnára a cukrot, majd add hozzá a vékony karikára vágott zöldséget és az apróra vágott hagymát. Lassú tűzön, folyamatosan kevergetve pirítsd 5-10 percig (míg zsírjára nem sül, vagyis míg a kiengedett leve el nem párolog). Ekkor add hozzá a paradicsomot, a fűszereket, és pirítsd további 2-3 percig. Közben a zsíron készíts barna rántást, engedd fel a borral és a húslevessel, majd ezt add a zöldségekhez. E mártásalapot hosszan forrald ki, szedd le a zsírját, szűrd le (lehetőség szerint törd át a szitán a zöldség javát is), majd lassú tűzön főzd, míg eléggé be nem sűrűsödik.
(Mivel a barnamártás sok mártás alapja is, érdemes nagyobb tételben csinálni, s kisebb adagokban lefagyasztani.)
Forrás: konyhamester.hu
Seja o primeiro a comentar
Megjegyzés küldése